Društvo vseživljenjsko učenje
POIŠČI SVOJO POT !
  • Domov
  • Društvo in sekcije
    • Ustvarjanje
    • Dediščina
    • Medgeneracijska sekcija
    • Tehnična sekcija >
      • Vrtna železnica
      • Električni 4 kolesnik
    • Zdravje in lepota >
      • Vodenje meditacije
      • Makeover studio
  • UČNO OKOLJE MLADIH
  • Projekti
  • ERASMUS+COURSE
  • Makeover Studio
  • NPK
  • FB
  • Kontakti
  • SMID

Projekt mobilnosti "NGO International"

Picture
Na osnovi potreb, ki smo jih zaznali in usmerjenosti društva k nenehnemu izobraževanju, trajnostnemu razvoju, razvoju turizma ter povezovanje tradicionalnih veščin s področja kulture v poslovne sisteme  v Sloveniji bomo svojim članom nadgraditi profesionalna znanja s področja prodaje in marketinških veščin ter storitvenih dejavnosti (gostinstvo, hotelirstvo, zdravstvo in wellness, kopališče in animacija) ter vzpodbudili pripravo novih učnih vsebin iz teh področij , ki bodo vključevale naravne in kulturne danosti Slovenije.
Glavni cilji projekta je usposabljanje skrbnikov znanj in povečanje obsega sodelovanja med institucijami in organizacijami ter tako pridobiti nove izkušnje in znanja v drugih EU turističnih destinacijah, tako na področju prodaje, kot na ekonomskem, okoljskem področju, področju vodenja in izobraževanja ob uporabi informacijske in komunikacijske tehnologije; izboljšati želimo metode učenja in se poučiti o novih  pristopih izobraževanja in novih tehnikah in učenje, oz. izpopolnjevanje znanj tujih jezikov, povečati obseg mobilnosti naših članov po Evropi ter prispevati k vseživljenjskemu učenju in podpirati razvoj deficitarnih poklicev v tehničnih strokah in povezati volonterske organizacije z izobraževalnimi inštitucijami in gospodarstvom.

Projekt je podprla Europska komisija preko  CMEPIUS - nacionalna agencija za akcijo Leonardo da Vinci

Kompetenčni center Semenj

Picture
Projekt se ukvarja s področjem zgornje Gorenjske, kjer smo v preteklosti že vzpostavili povezave in določeno sodelovanje v skupnih produktih. DVŽU Kranj sodeluje z nevladnimi organizacijami s sedežem in delovanjem v sosednjih občinah: Cerklje na Gorenjskem, Šenčur, Preddvor. Oblikovanih je bilo nekaj uspešnih projektov in s tem okrepljeno medsebojno sodelovanje. V okviru Slovenske mreže za interpretacijo dediščine se je povezal tudi z upravitelji dediščine v občini Kranjska Gora in Tržič.
Partnerja v projektu TD Bled in Turizem Bohinj delujeta na območju zgornje Gorenjske. V okviru povezovanja turistične ponudbe in pretekle ureditve, se krepi sodelovanje na področju turizma. Občina Bohinj in Bled tesno sodelujeta z občino Radovljica in Gorje tudi zaradi preteklih vezi, saj so bili nekoč enotna občina in občino Radovljica.
Na posameznem območju so razviti produkti ki samostojno nastopajo na trgu, zelo slabo pa sodelujejo integralno.  Ker območje občin obsega zgornjo Gorenjsko z razvitimi turističnimi kraji (Bled, Bohinj, Kranjska gora), je smiselno povezovati ponudnike dediščine iz celotnega območja v kvalitetne turistične produkte. Občina Jesenice je vključena v projekt zaradi želje lastnika, upravitelja kulturne dediščine, ki želi avtentično prezentirati kulturno dediščino in ponuja prostor za vzpostavitev pilotnega primera kvalitetnega turističnega produkta. Partnerji smo ocenili, da je vsebina dediščine (kurirska postaja NOB), osnova za vzpostavitev interpretacije kulturne dediščine in nadgradnjo vsebine v vseh omenjenih občinah in bo služila kot vzorčni model vzpostavitve kvalitetnega integralnega produkta,  za skupno nastopanje na turističnem  trgu in razvoju standardov sodelovanja.

Projekt je podprla LAS Gorenjska košarica in Evropsskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja

Na mladih svet stoji - Spodbujanje podjetništva

Picture
Projekt "Na mladih svet stoji - Spodbujanje podjetništva" pripravlja učence na samostojno življenje in delo v družbi. Mladi bodo vstopili v svet kjer ni več varne zaposlitve do upokojitve temveč bodo prepuščeni svoji iznajdljivosti, znanju in sposobnostim kreiranja samozaposlitve in zaposlitve svojih bližnjih. Z mentorstvom aktivnih podjetnikov in učiteljev ekonomije se bodo pravočasno naučili.

Na mladih svet stoji - Spodbujanje podjetništva" je skupek izvedbe projektnih idej, ki jih izbere in opredeli ožja vodstvena skupina (15) kombinirana s serijo predavanj, delavnic, mentorskih svretovanj in coachinga, ki jih izvaja 6 sodelujočih prostovoljcev z gostujočimi predstavniki podjetnikov. Udeleženci se bodo z izvajanji konkretnih projektov v naravi seznanili s pravili poslovanega okolja.

Projekt je podprla Mestna občina Kranj

Makeover studio

Picture
Osnovna ideja je oblikovati ekipo »MAKEOVER« svetovalcev za delo na področju Karavank. »MAKEOVER« svetovalci potrebujejo oziroma morajo imeti znanja s področja stiliranja, vizažiranja in manikure v eni osebi. Na tak način bodo opravljali svetovalne storitve glede na priložnost. Svetovanja bodo potekala na terenu (na domu, službi, prireditvi, javnih prostorih…) ter v salonih s kozmetičnimi in frizerskimi storitvami. Stranke se pogosto odločajo za storitev frizerja po lastni izbiri kjer so v preteklosti že bile zadovoljne. Na željo bodo strankam ponujene tudi frizerske storitve na domu ali prek pogodbenih salonov, komplementarno pa tudi sistem razvoja kadrov.
Izvajala se bodo izobraževanja za nacionalno poklicno kvalifikacijo (NPK) za 3 poklice (modni stilist, vizažist in maniker). S tem bo kandidatom zagotovljena pridobitev ustreznega certificiranega znanja za samostojno delo na eni ter preveritev primernosti kandidatov za delo v »MAKEOVER« ekipi na drugi strani. S timskim pristopom bo zagotovljena visoko kakovostna storitev brez izpadov zaradi bolezni, dopustov ali ostalih nepredvidenih situacij, ki so jim vsakodnevno izpostavljeni samostojni podjetniki. Na tak način bodo oblikovane strokovne in dinamične ekipe s katerimi je mogoče zagotoviti najkakovostnejše storitev na tem področju (24/7; 24 ur na dan, vseh 7 dni v tednu).

Zasnovo projekta je podprla akcija Future ideas Karavanks v sklopu projektov čezmejnega sodelovanja Slovenija - Avstrija


Slovenska mreža za interpretacijo deiščine - SMID

Picture
Slovenska mreža za interpretacijo dediščine (SMID) združuje nevladne organizacije, posameznike in neformalne skupine iz vse Slovenije, ki se ukvarjajo z ohranjanjem in predstavljanjem naravne in kulturne dediščine. Začetki delovanja mreže segajo v leto 2007, danes SMID šteje že preko 100 članov.  

SMID podpira samostojno in suvereno delovanje posameznikov in organizacij s področja interpretacije dediščine in vzpostavlja solidarno mrežo članov, ki prispevajo k širjenju informacij, sodelujejo pri pripravi in izvedbi skupnih projektov, se medsebojno podpirajo in si svetujejo. Z izobraževalnimi programi spodbujamo kakovostno in celovito, sodobno in inovativno interpretiranje dediščine. S pripravo predlogov in pobud za spremembe zakonodaje in predpisov s področja dediščine si prizadevamo za izboljšanje pogojev za nevladno delovanje.

Mreža skrbi za boljše povezovanje svojih članov s strokovnimi institucijami (Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Služba za premično dediščino in muzeje, Ministrstvo za kulturo RS), preko vključevanja in navezovanja stikov z drugimi evropskimi in svetovnimi mrežami ter organizacijami (Interpret Europe, Europa Nostra itd.) pa svojim članom omogoča povezovanja in partnerska sodelovanja v mednarodnem prostoru.

Članstvo v mreži je brezplačno in dostopno vsem, ki se ukvarjajo z ohranjanjem in predstavljanjem naravne in kulturne dediščine. Si eden izmed njih? Pridruži se nam!

Projekt je podprlo Ministrstvo za javno upravo.

Izdelajmo letalo, robota, kolo na električni pogon...

Picture
Projekt je organiziran s strani treh partnerjev. To so:

Tehniški šolski center Kranj (TŠC),
Društvo vseživljenjsko učenje (DVŽU) in
Zavod za tehnično kulturo Slovenije - Kranj (ZOTKS).

Projekt je sofinanciran 60% s strani LAS Gorenjska košarica in Evropsskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja

Avtentično kulinarično doživetje

Picture
 Nova avtentičnost - pristnost »Nev authenticity« ni odziv na potroštništvo ali manj je več. Gre za poenostavitev, izbiro manj kaotičnega načina življenja in novih vrednot pri nakupovanju. Poenostavljeno naj bi to pomenilo, da če potrošnik meni, da mu izdelek nekaj pomeni, bo zanj plačal, ne da bi vprašal koliko stane, ker si stvar preprosto želi kupiti.

Turisti menijo, da je spominek edinstven, če ni produkt masovne proizvodnje, če je povezan z neko zgodbo in če ga ni možno kupiti nikjer drugje. Avtentičnost opredeljuje tudi način izdelave ali obdelave, ter kulturna in zgodovinska skladnost, pri čemer mora biti dizajn povezan z zgodovino dotičnega kraja.

Zakoreninjeno je mišljenje, da je avtentičnost izdelkov povezana predvsem z izdelki domače in umetnostne obrti, vendar je avtentičnost lastnost tudi oblikovno sodobnih izdelkov, ki iščejo navdih v kulturni dediščini, relacija med umetnostjo in rokodelstvom pa ne pomeni ustvariti nekaj novega, temveč poskuša razumeti stare (poznane) tehnike  na nov način in združiti tradicionalne materiale z novimi tehnologijami.

Kako postreči žgance? V kakšni skledi, s kakšnim priborm, pogrinjki, v kakšnih oblačilih?
Kakšne žgance: ajdove, koruzne, Koroške, Gorenjske, Bohinjske?

Naredimo električno vozilo

Picture
Projekt »Naredimo električno vozilo« ima osnoven namen mladim predstaviti alternativne oblike prevoznih sredstev, ki ne obremenjujejo okolja. V današnjih časih ni potrebno poudarjati kaj to pomeni za okolje, saj vsakodnevno opažamo vremenske spremembe tudi v našem okolju. Skrb za prihodnost postaja osrednja tema vseh nas. Iniciative za uporabo ne-klasičnih  prevozna sredstva so v EU sicer zelo sistematično vodene a operativnih izvedb na lokalnih ravneh pa praktično ni.

Mladi bodo preko projekta pridobili nova znanja iz področja tehničnega znanja, likovnega in oblikovnega področja ter organizacijsko promocijska znanja.


Odmevnost samega projekta in sprejetost med mladino bomo dosegli z akcijami vključevanja več interesnih dejavnosti v izvedbo projekta. Tehnično zainteresirane šolarje in dijake bomo pritegnili z izdelavo konkretnega vozila do polne funkcionalnosti. Likovno in oblikovalsko zainteresirane bomo pritegnili z natečajem

Projekt je podprla Mestna občina Kranj

Učenje naj zabava

Picture
Projekt »Učenje –naj zabava!« ima osnovni namen mladim predstaviti alternativne metode in tehnike učenja na zabaven način. To je na način iger in tekmovanj. V našem prostoru smo opazili, da je razpoložljivih pripomočkov za utrjevanja določenega znanja odločno premalo. Kot starši smo se soočali z izzivi kako otroke naučiti poštevanke, odštevanja, seštevanja, nepravilnih glagolov pri angleščini itd.. Društvo DVŽU je svojimi člani in avtorji razvilo skupek didaktičnih orodij in iger, ki so odlično pomagalo za učenje. Ta pomagala bi želeli skozi projekt »Učenje - naj zabava« približati osnovnošolcem, njihovim učiteljem in družinam. 

Projekt je podprla Mestna občina Kranj


Zdravi pod goro

Picture
Društvo Vseživljenjsko Učenje v sodelovanju s krajevno skupnostjo Jošt je v izvedlo inovativni projekt »Zdravi pod goro«, ki ga je sofinancirala Fundacija Vincenca Drakslerja za odvisnike in Trust for Civil Society in Central & Eastern Europe. Projekt je imel namen zmanjšanja (zlo)rabe in uživanja drog ter preprečevanju zasvojenosti med osnovnošolsko in srednješolsko mladino. Krajevna skupnost obsega 4 vasi ob vznožju hriba Sv. Jošt nad Kranjem. Od tod tudi naslov projekta. Z namenom razširitve projekta na čim širše okolje in prenos dobre prakse smo vključili kot podpornega partnerja v projektu Knjižnico Ivana Tavčarja, ki je vključevala v obveščanje in potencialno udeležbo preko svojih dislociranih enot krajane občin Škofja Loka (Trata), Gorenja  vas – Poljane, Žiri in Železniki.
Projekt je obsegal 6  izobraževalnih delavnic - aktivnosti, na katerih so različni zunanji izvajalci, ki se aktivno ukvarjajo s konkretnimi dejavnostmi pomembnimi za zdravje ljudi predstavili vrsto vsebin povezanih z zdravim načinom življenja, kakor tudi poglobili vedenje o problematiki drog. Poleg osveščanja udeležencev imata pomembno vlogo v projektu tudi druženje ljudi in skupna skrb za zdravje posameznika.


Veselo srce

Picture
Namen projekta VESELO SRCE je prispevati k ozaveščanju, strpnosti in razvijanju Evropejcev z aktivnim vključevanjem romskih skupnosti v naš - slovenski vsakdan.

Cilj projekta VESELO SRCE je predstavitev aktivnosti sodelovanja romskih družin – otrok, ki živijo na področju Dolenjske in Bele krajine, širši lokalni in regionalni skupnosti na podlagi globokih vrednot in visokih moralnih načel osnovanih na poštenju.

a.       Prva naloga in poslanstvo projekta VESELO SRCE je razvijanje osebne in družbene odgovornosti, zdrave samopodobe in pozitivne naravnanosti v romskih sredinah preko sodelovanja z romskimi otroki.

b.      Druga naloga projekta VESELO SRCE je predstavitev aktivnosti in dosežke delovanja projekta širši javnosti ter s tem spodbuditi k odpravljanju predsodkov in stereotipov, osveščanju o tem, kdo Romi pravzaprav so, ter promociji strpnosti, razumevanja in sprejemanja.

Projekt je podprl Urad Vlade RS za komuniciranje

Powered by Create your own unique website with customizable templates.